• 0

09 Ağustos 2019, 07:39 - Anasayfa // GÜNCEL Haberi yazdır

RTEÜ'nün Araştırma Roketi Uçuş Hakkı Kazandı

RTEÜ'nün Araştırma Roketi Uçuş Hakkı Kazandı

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Midilli ve AR-GE ekibinin yaptığı araştırma roketi IDEA-L HAVSA 1500 m alçak irtifa roketi, Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST'te uçuş hakkı hazandı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Midilli, Rize Şehit Erhan Dural Kız AİHL Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu öğrencilerinin de yer aldığı AR-GE ekibiyle 1500 metre ve altındaki iklim şartlarını ölçmek için yaptığı IDEA-L HAVSA 1500 m alçak irtifa roketi, Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) Roket Yarışmasında ikinci aşamaya kalan 132 takım arasından kritik aşamayı 3. aşamada geçip finale kaldı ve finalde Tuz gölünde roket uçurma hakkı elde etti.

1500 metre ve altındaki iklim şartlarını araştıracak olan IDEA-L HAVSA 1500 m alçak irtifa roketi, 4-10 Eylül 2019 tarihleri arasında Tuz Gölünde yapılacak final uçuşlarında dereceye girmek için yarışacak.

Öte yandan Midilli ve AR-Ge ekibinin başka bir roket projesi üzerinde çalıştıkları ve o projenin bir aşaması olarak IDEA-L HAVSA 1500 m alçak irtifa roketini yaparak TEKNOFEST yarışına katıldıkları öğrenildi.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman da sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlarda üniversitenin mühendislik fakültesi İDEA-L Laboratuvarında Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Adnan Midilli ve ekibinin yapımını gerçekleştirdiği IDEA-L HAVSA 1500 m alçak irtifa roketinin TEKNOFEST'te yarışarak başarılı olduğunu ve finalde uçuş hakkı kazandığını belirterek, “Başta Prof. Dr. Adnan Midilli olmak üzere emeği geçen tüm araştırmacı İDEA-L takımı üyelerini ayrı ayrı kutlarım.” dedi.

Prof. Dr. Adnan Midilli yöneticiliğinde kurulmuş olan İDEA-L ROKET TAKIMI araştırma grubu;

1. Muhammed Emin Dikici

2. Yaren Karakaya

3. Efe Sabit Durmaz

4. Hayrettin Karaosman

5. Sedanur Talak

6. Ertuğrul Macit

7. İsmail Furkan Öztürk

8. Mehmet Ali Öcal

9. Rahim Savcı

10. Merve Sandıkçı ve ayrıca; Şehit Erhan Dural Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi İnovasyon ve Proje Ofisi öğrencilerinden oluşuyor.

recep-tayyip-erdogan-universitesi-ogretim-uyesi-prof.-dr.-adnan-midilli-ve-ar-ge-ekibinin-yaptigi-arastirma-roketi-idea-l-havsa-1500-m-alcak-irtifa-roketi,-teknofestte-yarisacak-(8).jpgrecep-tayyip-erdogan-universitesi-ogretim-uyesi-prof.-dr.-adnan-midilli-ve-ar-ge-ekibinin-yaptigi-arastirma-roketi-idea-l-havsa-1500-m-alcak-irtifa-roketi,-teknofestte-yarisacak-(6).jpgrecep-tayyip-erdogan-universitesi-ogretim-uyesi-prof.-dr.-adnan-midilli-ve-ar-ge-ekibinin-yaptigi-arastirma-roketi-idea-l-havsa-1500-m-alcak-irtifa-roketi,-teknofestte-yarisacak-(3).jpgrecep-tayyip-erdogan-universitesi-ogretim-uyesi-prof.-dr.-adnan-midilli-ve-ar-ge-ekibinin-yaptigi-arastirma-roketi-idea-l-havsa-1500-m-alcak-irtifa-roketi,-teknofestte-yarisacak-(2).jpgrecep-tayyip-erdogan-universitesi-ogretim-uyesi-prof.-dr.-adnan-midilli-ve-ar-ge-ekibinin-yaptigi-arastirma-roketi-idea-l-havsa-1500-m-alcak-irtifa-roketi,-teknofestte-yarisacak-(4).jpgrecep-tayyip-erdogan-universitesi-ogretim-uyesi-prof.-dr.-adnan-midilli-ve-ar-ge-ekibinin-yaptigi-arastirma-roketi-idea-l-havsa-1500-m-alcak-irtifa-roketi,-teknofestte-yarisacak-(5).jpgrecep-tayyip-erdogan-universitesi-ogretim-uyesi-prof.-dr.-adnan-midilli-ve-ar-ge-ekibinin-yaptigi-arastirma-roketi-idea-l-havsa-1500-m-alcak-irtifa-roketi,-teknofestte-yarisacak-(7).jpgrteu’nun-arastirma-roketi-teknofestte-ucus-hakki-kazandi.jpg
çamlıhemşin.
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Çamlıhemşin Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL Haberleri

Tümü

NALİYA OTEL ÇAMLIHEMŞİN

AYDER VALLEY PALACE

HUZUR KONAK OTEL / ÇAMLIHEMŞİN

KOÇDÜZÜ YAYLASI / ÇAMLIHEMŞİN

Çamlıhemşin Haber

sanalbasin.com üyesidir

Çamlıhemşin HABER- BOLGENIN EN GUNCEL HABER SITESI #rize #çamlıhemşinhaber #ayder,Çamlıhemşin Otelleri, Çamlıhemşin otel fiyatları,Çamlıhemşinhaber, Ayder, yayla ,haber,son dakika, Çamlıhemşin, koçdüzü, adalıgöl,camlihemsin, ayder , rize, karadeniz, yayla,dikkaya, topluca, zilkale, pokut, koçdüzü, yeşilyol

Adres : Çamlıhemşin / Rize cemilkus53@hotmail.com

Faks : cemilkus53@hotmail.com
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]