• 0

25 Haziran 2019, 18:09 - Anasayfa // SAĞLIK Haberi yazdır

Rize İl Sağlık Müdürlüğü’nden Büyük Başarı

Rize İl Sağlık Müdürlüğü’nden Büyük Başarı

Rize İl Sağlık Müdürlüğü, serviks (rahim ağzı) kanser tarama sayısında Türkiye ikincisi, meme kanseri tarama sayısında ise Türkiye üçüncüsü oldu.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Rize İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığınca kentte yürütülen kanser taramalarında serviks (rahim ağzı) kanseri tarama sayılarında Türkiye ikinciliği, meme kanseri tarama sayılarında elde ettiği Türkiye üçüncülüğü ödülünü, T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün Ankara’da düzenlediği Tarama ve Takip sonrası Teşhis Eğitimi toplantısında aldı.

İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, yaptığı açıklamada, “Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz kanser taramaları yapılmaktadır. Bu hizmet; Aile Hekimlikleri, Toplum Sağlığı Merkezleri, Sağlık Evleri, Sağlıklı Hayat Merkezlerinde ve hastanelerimizde verilmektedir. İl merkezinde bulunan Rize Sağlık Kompleksi 2.Katındaki KETEM (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Tedavi Merkezi) kanser tarama birimine başvuran vatandaşlarımıza ücretsiz kanser taraması yapılabilmektedir. Ayrıca Rize Devlet Hastanesi poliklinik katında vatandaşlarımız ücretsiz kanser taramalarından faydalandırabilmek için tarama müracaat birimi kurulmuştur. Özellikle hastanemizden hizmet alan vatandaşlarımızın bu birime uğramalarını bekliyoruz” dedi.

Kanserle mücadelede hastanın lehine olan en büyük faktörün erken teşhis olduğunu söyleyen Tepe, “Bunu sağlayacak olan en kolay yolda kanser taramalarıdır. Bu sebeple önemi çok büyük olan bu hususta tüm halkımızı duyarlı davranmaya, bir şekilde kanser taraması yaptırmaya davet ediyoruz. Bu anlamda sağlık personellerimiz de ellerindeki imkânlar çerçevesinde vatandaşlarımıza maksimum destek olacaklardır.” ifadesinde bulunarak şöyle devam etti: “30-65 yaş kadınlarda 5 yılda bir smear ve HPV testi (serviks kanseri) ile 40-65 yaş kadınlarda iki yılda bir meme kanseri için mamografi ile 50-70 yaş kadın ve erkeklerde 2 yılda bir kalın bağırsak(kolon) kanseri dışkıda gizli kan testi ile taranmaktadır. Bu taramalarda kesinlikle ücret alınmamaktadır. Bu yaş aralıklarındaki tüm halkımızın öncelikle aile hekimlerine başvurarak bu taramayı gerçekleştirmelerini tavsiye eden Tepe, “Bu bağlamda herkesin aile hekimi ile tanışıp bu erken taramadan yararlanmasını ve bu önemli sağlık hizmetini almalarını öneriyorum. Halkımıza sağlıklı günler dilerim. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.”

rize,-kanser-taramalarinda-turkiye-2.-ve-3’uncusu-odullerini-aldi-(3).jpgrize,-kanser-taramalarinda-turkiye-2.-ve-3’uncusu-odullerini-aldi-(2).jpgrize,-kanser-taramalarinda-turkiye-2.-ve-3’uncusu-odullerini-aldi-(4).jpgrize,-kanser-taramalarinda-turkiye-2.-ve-3’uncusu-odullerini-aldi-(1).jpg

rize,-kanser-taramalarinda-turkiye-2.-ve-3’uncusu-odullerini-aldi-(6).jpgrize,-kanser-taramalarinda-turkiye-2.-ve-3’uncusu-odullerini-aldi-(7).jpg
çamlıhemşin.
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Çamlıhemşin Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer SAĞLIK Haberleri

Tümü

SEYİRTEPE OTEL / HİZMETİNİZDE

pG7haJ

NALİYA OTEL ÇAMLIHEMŞİN

AYDER VALLEY PALACE

HUZUR KONAK OTEL / ÇAMLIHEMŞİN

KOÇDÜZÜ YAYLASI / ÇAMLIHEMŞİN

Çamlıhemşin Haber

sanalbasin.com üyesidir

Çamlıhemşin HABER- BOLGENIN EN GUNCEL HABER SITESI #rize #çamlıhemşinhaber #ayder,Çamlıhemşin Otelleri, Çamlıhemşin otel fiyatları,Çamlıhemşinhaber, Ayder, yayla ,haber,son dakika, Çamlıhemşin, koçdüzü, adalıgöl,camlihemsin, ayder , rize, karadeniz, yayla,dikkaya, topluca, zilkale, pokut, koçdüzü, yeşilyol

Adres : Çamlıhemşin / Rize cemilkus53@hotmail.com

Faks : cemilkus53@hotmail.com
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]