• 0

08 Mayıs 2019, 15:40 - Anasayfa // SAĞLIK Haberi yazdır

Rize'de Dünya Astım Günü Etkinlikleri Düzenlendi

Rize'de Dünya Astım Günü Etkinlikleri Düzenlendi

Rize'de 7 Mayıs Dünya Astım Günü etkinlikleri düzenlendi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, Türk Toraks Derneği ve Türkiye Ulusal Allerji ve Klinik İmmünoloji Derneği işbirliği ile “Astımınızla Sağlıklı Yaşayabilirsiniz” teması ile 7 Mayıs Dünya Astım Günü etkinlikleri kapsamında çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. Bu kapsamda İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Merkez Toplum Sağlığı Merkezi ve Pazar İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından açılan stantlarda konu ile ilgili bilgilendirme yapıldı. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından sağlık çalışanlarına yönelik eğitim verildi. Ayrıca konu ile ilgili vatandaşlara broşür dağıtımı yapılarak, bilgilendirme yapıldı.

rize’de-dunya-astim-gunu-etkinlikleri-(1).jpg

Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, astımın akciğer içi hava yollarında daralmaya neden olan ve alevlenmeler (ataklar) ile seyreden müzmin (kronik) bir akciğer hastalığı olduğunu belirterek, “Hava yollarındaki bu daralmanın nedeni mikrobik olmayan bir tür iltihap nedeniyle hava yolu duvarının şişmesidir. Hastalık tekrarlayan nefes darlığı, nefes alıp verirken ortaya çıkan hırıltı/hışıltı/ıslık sesi, göğüste baskı hissi ve öksürük gibi belirtilerle kendini gösterir.” dedi.

Dünyada yaklaşık 300 milyon kadar astımlı hasta olduğunun tahmin edildiğini kaydeden Dr. Tepe, ülkemizde ise yaklaşık her 12-13 erişkinden birinin ve her 7-8 çocuktan birinin astım hastası olduğunu ifade ederek astımın görülme sıklığının yıllar içinde giderek arttığını söyledi.

mustafa-tepe-012.jpg

Astım tedavisinin amacının hastalığın kontrol altına alınması ve sağlanan bu durumun idame ettirilmesi olduğunu kaydeden Dr. Tepe, yaptığı açıklamada, “Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de bu hastalığın tedavisi ile ilgili gerekli her türlü ilaç ve malzeme bulunmaktadır. Uygun ilaç tedavisiyle astımlılar iş ve okul dâhil günlük yaşamlarına, hastalık nedeni ile herhangi bir kısıtlanma olmadan devam edebilirler. Astım ilaçlarının büyük bir kısmı soluk alma yolu (inhalasyon) ile kullanılan ilaçlardır ve bu yolla daha az yan etki ile direk hava yollarında istenen tedavi edici etkiyi oluştururlar. Özel cihazlarla verilirler. Tedaviye başlanırken bu özel cihazların kullanım şekli mutlaka hastalara gösterilmelidir.

Astımda özellikle çocukluk yaş grubunda fiziksel aktivitenin artırılmasının, mümkünse düzenli sporun hastalığın seyrine olumlu katkıları olduğu gösterilmiştir. Bu sayede günlük kullanılan ilaç dozları, randevusuz hekim başvuruları ve astım nedeniyle hastaneye yatışlar, acile başvuruların azaltılabildiği saptanmıştır.

Astımlı hastaların doktor tanılı besin alerjileri olmadıkça özel bir diyet yapmalarına gerek yoktur. Sağlıklı beslenmenin temel ilkeleri astımlı hastalar için de geçerlidir. Obezitesi olan astımlı hastalarda doktor ve diyetisyen gözetiminde kilo vermeleri hastalıkların seyrini olumlu etkileyecektir. Ülkemizde astımlı hastaların %10’undan fazlasının halen sigara içmekte olduğu ve %30-40’nın obez olduğu bildirilmiştir. Yapılan araştırmalarda sigarayı bırakmanın ve obez hastaların kilo vermesinin, astımın kontrolünü kolaylaştırdığı gösterilmiştir.” dedi.

rize’de-dunya-astim-gunu-etkinlikleri-(2).jpgrize’de-dunya-astim-gunu-etkinlikleri-(3).jpg
çamlıhemşin.
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Çamlıhemşin Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer SAĞLIK Haberleri

Tümü

SEYİRTEPE OTEL/ Yakında ...

NALİYA OTEL ÇAMLIHEMŞİN

AYDER VALLEY PALACE

HUZUR KONAK OTEL / ÇAMLIHEMŞİN

KOÇDÜZÜ YAYLASI / ÇAMLIHEMŞİN

Çamlıhemşin Haber

sanalbasin.com üyesidir

Çamlıhemşin HABER- BOLGENIN EN GUNCEL HABER SITESI #rize #çamlıhemşinhaber #ayder,Çamlıhemşin Otelleri, Çamlıhemşin otel fiyatları,Çamlıhemşinhaber, Ayder, yayla ,haber,son dakika, Çamlıhemşin, koçdüzü, adalıgöl,camlihemsin, ayder , rize, karadeniz, yayla,dikkaya, topluca, zilkale, pokut, koçdüzü, yeşilyol

Adres : Çamlıhemşin / Rize cemilkus53@hotmail.com

Faks : cemilkus53@hotmail.com
Bu site 0.032 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]