• 0

14 Şubat 2019, 18:39 - Anasayfa // SAĞLIK Haberi yazdır

Ölüme Direnen Üniversiteli Genç, Yaşam Savaşını Kazandı

Ölüme Direnen Üniversiteli Genç, Yaşam Savaşını Kazandı

Üniversite öğrencisi 21 yaşındaki Arslan Billor aort damarındaki baloncuğun yırtılması sonucu kaldırıldığı Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde zorlu bir yaşam mücadelesinin ardından yeniden hayata döndü.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Artvin Çoruh Üniversitesi öğrencisi Arslan Billor, nefes darlığı ve göğüs ağrısı şikâyetiyle başvurduğu Artvin Devlet Hastanesinde yapılan ilk müdahalesinde aort damarındaki baloncuğun patladığı ve temiz kan ile kirli kanın birbirine karıştığı tespit edilerek, hasta acilen Rize’ye sevk edildi.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ameliyat için hazırlanan hastanın kalbi durdu. Hastalığın çok ciddi ve nadir görülen bir vaka olması nedeniyle doktorlar tarafından yaklaşık 40 dakika boyunca açık kalp masajı sonrasında kalp atışları normale geldikten sonra hasta ameliyata alındı. Hasta 7 saat süren operasyon sonucunda patlayan aort damarındaki baloncuğu onarıldı.

universite-ogrencisi-arslan-billor-aort-damarindaki-baloncugun-yirtilmasi-sonucu-kaldirildigi-recep-tayyip-erdogan-universitesi-egitim-ve-arastirma-hastanesinde-zorlu-bir-yasam-mucadelesinin-ardindan-yeni-(3).jpg

Ameliyat sonrası 10 gün bilinci kapalı şekilde yoğun bakımda tedavisi yapılan genç, zorlu yaşam mücadelesini doktorların ve sağlık personelinin yoğun çabası sonucunda mucizevi bir şekilde kazandı.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Ozan Karakişi, gazetecilere yaptığı açıklamada, “21 yaşında üniversite öğrencisi olan hastamız ani başlayan şiddetli göğüs ağrısı ve nefes darlığı nedeniyle Artvin’de hastaneye başvurmuş, tetkiklerinde kalbin aort kök kısmından sağ kulakçığına doğru gelişmiş olan baloncuğun yırtıldığı ve temiz kan ile kirli kanın birbirine karıştığı tespit edilmiştir.” dedi.

universite-ogrencisi-arslan-billor-aort-damarindaki-baloncugun-yirtilmasi-sonucu-kaldirildigi-recep-tayyip-erdogan-universitesi-egitim-ve-arastirma-hastanesinde-zorlu-bir-yasam-mucadelesinin-ardindan-yeni-(1).jpg

Hastanın 15 yaşındayken başka bir merkezde ayrıntılarını bilmediği bir kalp ameliyatı geçirdiğini söyleyen Karakişi, “Artvin’den hastanemize ulaştıktan sonra ameliyat hazırlık aşamasında kalbi duran hastaya yaklaşık 40 dakika kalp masajı yapılarak acil ameliyata alındığını belirtti.

Karakişi, “Daha önceden kalp ameliyatı geçirmiş olan hastanın dokuları yapışık olduğu için açma işlemi dikkatli bir şekilde zamana karşı yarışarak yapıldığını belirterek, şöyle devam etti:

“Yeniden kalbi duran hasta kalp akciğer makinesine bağlandı. Yaklaşık 7 saat süren ameliyat sonrası aort kökündeki balonlaşmış kısım onarıldı. Ameliyat sonrası kalp damar cerrahisi yoğun bakım ünitesinde 10 gün bilinci kapalı olarak takip edildi. Sonrasında uyanan hastamız klinik durumu uygun olduğunda kalp damar cerrahisi servisine alındı.”

Karakişi “Kliniğimizde açık kalp ameliyatları ve kapalı aort damarı ameliyatları, periferik arter hastalıklar, toplar damar hastalıkları tedavileri başarılı bir şekilde yapılmakta, başta Rize olmak üzere, Trabzon’un yakın ilçeleri Artvin ve ilçelerine hizmet verilmektedir.” diye belirtti.

universite-ogrencisi-arslan-billor-aort-damarindaki-baloncugun-yirtilmasi-sonucu-kaldirildigi-recep-tayyip-erdogan-universitesi-egitim-ve-arastirma-hastanesinde-zorlu-bir-yasam-mucadelesinin-ardindan-yeni-(5).jpg

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 2007 yılından beri açık kalp ameliyatları yapıldığını söyleyen Karakişi, “Bu süreçte emeği geçen ve bizleri her zaman destekleyen hocalarımıza, Başhekimimiz Prof.Dr. Hasan Türüt’e ve her zaman yanımızda olan Rektörümüz Prof.Dr. Hüseyin Karaman’a teşekkür ederiz.” diye konuştu.

Zorlu yaşam mücadelesi sonrası tekrar hayata dönen Arslan Billor ise, “Yurtta kalırken aniden rahatsızlandım. Hiçbir şey hatırlamıyorum. Yaşadıklarımı bana anlattıklarında bende şaşırdım. Mucize eseri yaşıyormuşum. Allah’a şükür şuan gayet iyiyim. Daha da iyi olacağım. Sağolsunlar buradaki doktorlar ve hemşireler bana çok iyi baktılar. Hepsinden Allah razı olsun” diye konuştu.

Hasta Arslan Billor’un babası Kurban Billor da, “Çocuğumu önce Allah’a sonra doktorlara emanet ettim. Yiyecek ekmeği, içecek suyu varmış ki şuan yaşıyor. Biz umudumuzu kaybetmiştik. Hocalarımız her an için ölüme hazır olun diye söylerken şuan oğlum sağlıklı bir şekilde yanımda. Allah hepinizden razı olsun.” Değerlendirmesinde bulundu.

universite-ogrencisi-arslan-billor-aort-damarindaki-baloncugun-yirtilmasi-sonucu-kaldirildigi-recep-tayyip-erdogan-universitesi-egitim-ve-arastirma-hastanesinde-zorlu-bir-yasam-mucadelesinin-ardindan-yeni-(2).jpguniversite-ogrencisi-arslan-billor-aort-damarindaki-baloncugun-yirtilmasi-sonucu-kaldirildigi-recep-tayyip-erdogan-universitesi-egitim-ve-arastirma-hastanesinde-zorlu-bir-yasam-mucadelesinin-ardindan-yeni-(4).jpg
çamlıhemşin.
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Çamlıhemşin Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer SAĞLIK Haberleri

Tümü

NALİYA OTEL ÇAMLIHEMŞİN

AYDER VALLEY PALACE

HUZUR KONAK OTEL / ÇAMLIHEMŞİN

KOÇDÜZÜ YAYLASI / ÇAMLIHEMŞİN

Çamlıhemşin Haber

sanalbasin.com üyesidir

Çamlıhemşin HABER- BOLGENIN EN GUNCEL HABER SITESI #rize #çamlıhemşinhaber #ayder,Çamlıhemşin Otelleri, Çamlıhemşin otel fiyatları,Çamlıhemşinhaber, Ayder, yayla ,haber,son dakika, Çamlıhemşin, koçdüzü, adalıgöl,camlihemsin, ayder , rize, karadeniz, yayla,dikkaya, topluca, zilkale, pokut, koçdüzü, yeşilyol

Adres : Çamlıhemşin / Rize cemilkus53@hotmail.com

Faks : cemilkus53@hotmail.com
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]