• 0

17 Ocak 2019, 19:44 - Anasayfa // EKONOMİ Haberi yazdır

Koç: Bakkal Esnafı Artan Masrafları Karşılamakta Zorluk Çekiyor

Koç: Bakkal Esnafı Artan Masrafları Karşılamakta Zorluk Çekiyor

Rize Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Galip Koç, bakkal esnafının artan masrafları karşılamakta zorluk çektiğini belirterek vatandaşlara alışverişini bakkallardan yapmaları çağrısında bulundu.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Koç, bakkal esnafının SGK ve Bağ-Kur primlerini ödemekte zorluk çektiğinin altını çizdi. Bakkalların zincir marketleri karşısında rekabet edemediğini belirten Koç, "Asgari ücretin yükselmesi ile birlikte SGK primleri yüzde 26 oranında artarak 882 lira oldu. Ayrıca Bağ-Kur primlerinde de yapılan yüzde 26 oranında artışla en düşük Bağ-Kur primi 764 liraya yükseldi. Bu durumda bakkallarımızın prim borçlarını ödemesi bir hayli güç duruma gelmiştir. Artan masraflar karşısında ürünlerimizdeki kâr oranımızı bizler arttırmadık, en kısa süre içinde esnafımıza bir indirim yapılması gerekir. Durum böyle iken Bağ-Kur prim günlerinde de bir düzenleme şart olmuştur. SGK'lılar 7 bin 200 günde emekli olurken Bağ-Kur'lu esnafımız  bin 800  gün daha fazla ödeyerek 9 bin günde emekli oluyor. Yetkililerin buradaki adaletsizliği de dikkate almaları gerekiyor" dedi.

"DAR GELİRLİ VATANDAŞI KİM İDARE EDECEK"

Bakkalların vatandaşların her sıkıntısında onlara yardımcı olduğunu belirten Koç, "Hangi zincir mağazaya, 'Şu evdeki eksiklerimi ver de ay sonu öderim.' diyebiliriz. Hangisi kabul eder bunu. Bizler yok olduğumuzda dar gelirli vatandaşı kim idare edecek. Vatandaşımız ile aramızda hatır ilişkisi var. Onların dertlerine elimizden geldiğince yardımcı oluyoruz ama bakkalların sorunları ile ilgilenen kimse yok. Bizler mahalle esnafı, bakkal amcalar olarak piyasalardaki olumsuzluklardan etkilenen perakendecileriz. Biz işletmelerimizde mal alımı yaparken birçok ürünü mal teslimatında ücretini ödüyoruz. Açık hesabı birçok toptancı kaldırdı ancak biz müşterilerimize karşı böyle bir uygulama yapamıyoruz. Veresiye vermemeliyiz belki ancak biz para kazanmak için veresiye vermiyoruz sadece müşterilerimizi kıramıyoruz, onlara yok diyemiyoruz. O yüzden ancak yıllardır ticaret yaptığımız birçok toptancı şu anki sıkıntılı durumu hiç üstlenmiyor ve bütün yük bakkalların üstüne kalıyor." diye konuştu. 

"GEÇMİŞTEN GELEN ALIŞVERİŞ KÜLTÜRÜMÜZÜ YAŞATMALIYIZ"

Bu sıkıntıların ışığında bakkal esnafının ayakta kalması için vatandaşlara önemli görevler düştüğünü ifade eden Koç sözlerini şöyle tamamladı:

"Çok geç olmadan bakkal amcalarımıza sahip çıkmalıyız. Geçmişten gelen alışveriş kültürümüzü yaşatmalıyız. Hoş sohbet edilerek yaptığımız alışverişimizi, paramız olmasada evimizin eksiğini giderdiğimiz bakkallarımızı desteklemeliyiz. Hem devlet yetkililerimiz bize yardımcı olmalı hemde vatandaşımız biz bakkal amcalara destek olmalıdır. Vatandaşlarımızı mahalle esnafından alışveriş yapmaya davet ediyorum. Dar zamanda kapısını çaldığımız, çocuklarımızı ve evimizin anahtarını emanet ettiğimiz, adres sorduğumuz, kimi zaman dertleştiğimiz yerel esnaflarımız bizlere ihtiyacı var. Onlara hep birlikte sahip çıkalım."
çamlıhemşin.
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Çamlıhemşin Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer EKONOMİ Haberleri

Tümü

NALİYA OTEL ÇAMLIHEMŞİN

AYDER VALLEY PALACE

HUZUR KONAK OTEL / ÇAMLIHEMŞİN

KOÇDÜZÜ YAYLASI / ÇAMLIHEMŞİN

Çamlıhemşin Haber

sanalbasin.com üyesidir

Çamlıhemşin HABER- BOLGENIN EN GUNCEL HABER SITESI #rize #çamlıhemşinhaber #ayder,Çamlıhemşin Otelleri, Çamlıhemşin otel fiyatları,Çamlıhemşinhaber, Ayder, yayla ,haber,son dakika, Çamlıhemşin, koçdüzü, adalıgöl,camlihemsin, ayder , rize, karadeniz, yayla,dikkaya, topluca, zilkale, pokut, koçdüzü, yeşilyol

Adres : Çamlıhemşin / Rize cemilkus53@hotmail.com

Faks : cemilkus53@hotmail.com
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]